آموزش سازدهنیسازدهنی

سازدهنی شما چگونه صدا ها را بوجود می آورد

آموزش هارمونیکا

قبل از یادگیری نواختن سازدهنی، دانستن چند نکته اساسی،  در مورد اینکه سازدهنی چگونه اصوات را تولید میکند، می تواند مفید باشد.

دانستن این نکات به شما کمک خواهد کرد تا بدرستی بنوازید و بخوبی از سازدهنی خود مراقبت کنید.

وقتی که شما هوا را ازسوراخ های  جلوی سازدهنی به داخل می دمید و یا با مکش، هوا را از داخل آن خارج می کنید، اصوات موسیقی و یا در واقع همان نت ها و آهنگ ها بوجود می آیند.

 

به عنوان یک تمرین سعی کنید هوا را از تعدادی از سوراخ ها ی سازدهنی خود به داخل بدمید.

حال از همان سوراخ ها هوا را به بیرون بکشید.

و به عنوان یک سوال، آیا نت های شنیده شده در هنگام دمش هوا با نت های شنیده شده در هنگام مکش، البته در سوراخ های یکسان، یکسان بودند ؟

 

به عنوان تمرین بعدی، یک نفس عمیق بکشید. سپس هوا را در انتهای چپ سازدهنی خود، سوراخ یک،  بدمید. در هنگام دمیدن هوا سازدهنی را به سمت چپ حرکت دهید. همین کار را دوباره تکرار کنید، با این تفاوت که این بار سازدهنی را بر عکس حالت قبل حرکت دهید.

 

 

نواختن یک نت در هر لحظه

هنگامی که در یک لحظه هوا را به داخل دو یا چند سوراخ می دمید و یا از آن ها خارج می کنید، در واقع دو یا چند نت را با هم به صدا در می آورید. گاهی اوقات این عمل، اهنگ مورد نظر شما را تولید می کند، اما گاهی اوقات هنگامی که تعدادی از نت ها با هم به صدا در می آیند، یک  صدای ناهنجار و یا نا خواسته و اشتباه را بوجود می آوردند. برای جلوگیری از این مورد، احتیاج به یادگیری تکنیک هایی برای نواختن یک نت در یک لحظه دارید.

دو تکنیک اساسی برای این کار وجود دارد.

یکی از این تکنیک ها، تکنیک “tongue blocking” و دیگری تکنیک “pucker” است.

حال یک سوال مطرح می شود که از کدام یک از این تکنیک ها باید استفاده کرد. تکنیکی که برای شما بهتر کار کند، بهترین تکنیک برای شماست.

سایز و شکل دهان شما و انعطاف پذیری ماهیچه های لب های  شما، موثرترین روش  برای بدست آوردن صدای مطلوب و مورد نظر شما را تعیین می کند.

در روش ” tongue blocking”لب های خود را بر روی سه یا چهار تا از سوراخ ها قرار می دهید و با زبان سوراخ های سمت چپ را می بندید و هوا را از نزدیک سمت راست زبان خود به داخل می دمید و یا از آن خارج می کنید.

برای استفاده از روش “pucker” لب های خود را ، مانند هنگام سوت زدن یا نوشیدن با نی، در آورید و به سپس لب هایتان را به سازدهنی فشار دهید.

آموزش هارمونیکا

از هر دو تکنیک فوق استفاده کنید و ببینید که کدام روش برای شما مناسب تر و راحت تر است.

اگر در ابتدا به نتیجه ی مورد نظر خود دست نیافتید، اصلا نگران نشوید. فقط تمرین کنید. با کمک تمرین شما تکنیک خود در این زمینه را افزایش داده و بهبود می بخشید.